143
Soru Cevapladı
2
Makale Yazdı
17
Video Çekti

İyi günler; uzun süredir mantar şikayetiyle uğraşıyorum. Fitil tedavisi yapıldı birçok kez ama yanıt alamadım. 2 sene önce 20 günlük bir fitil tedavisi uygulandı sabah akşam alıyordum adını hatırlayamıyorum.(oral olarak hiç tedavi öngörülmedi) bu yıl da tekrar şikayetlerim arttı bu sürede tam anlamıyla geçmedi mantar şikayetim. Sadece akıntı vardı kaşıntı ya da yanma olmuyordu nadiren birkaç kez kısa süreli olmuştur. Ben 29/12/2012 de bir jinekolağa gittim durumu aynen anlattım muayenede yoğun akıntı olduğunu yumurtalıklarımın normal olduğunu söyledi. Bir de beze gibi 2 aydır 2 kez çıkan bir sivilce vardı ama rahatsız ediciydi. Doktor bana önemli değil iltihaplı sivilce dedi ilaç vericem dedi bana verdiği ilaçlar roxin 750 mg 14 film,cefaks 500 mg 20 film biteral 500 mg 3 ovul nızoral 5 ovul bu ilaçları verdi. 1 hafta 1 gün kullanmamı söyledi. Yalnız benim penisiline alerjim var ben doktoruma sordum içine penisilin yok diyor aldığım ilaçtada cefaksta penisiline duyarlı kişler kullanmas

Merhabalar Melih Bey size bir sorum olcak cevaplarsanız çok sevinirim. Şu anda 26 haftalık gebeyim bebeğimde ikili taramasında, üçlü taramasında ense kalınlığında bir problem çıkmadı ama 22 haftalık ayrıntılı ulturosana gittiğimizde bebeğimin kalbinde problem bulundu, sağ kapakcık ve sol kapakcıkda. Ve karnımda sürekli sertleşme oluyor. Günlerce bu sertlik sürüyor, okuduğum şeylerden bildiğim kadarıyla kalpte sorunu olan dowsenduromu olma ihtimali yüksekmiş bütün teslerin iyi çıkması halinde bile olma riski var mıdır? Sorumu cevaplarsanız çok sevinirim

Hamilelik belirtileri nelerdir?
Bebeğin zeka özürlü olup olmadığını öğrenebilir miyiz?

Bebeğin zeka özürlü olup olmadığını öğrenebilir miyiz?

Sık sorulan sorulardan bir tanesi, zeka durumundan kastımız bebekte aslında kromozom anomalisi olup olmadığıdır. Özellikle sıklıkla görülen down sendromu sıklıkla bebeklerde zeka özürlülüğünde klinik olarak karşımıza çıkıyor. Bunları tabi öğrenme amaçlı bazı tarama testleri yapıyoruz bu testlerin hiçbiri %100 bebeğin durumunu teşhis etmez. İkili test üçlü test yaptırsanız da hepsi bir risk verir. Bu riskin içerisindeyseniz girişimsel müdaleyi bu konuda perinatoloji uzmanı yapar. Bu girişimsel müdahale de birkaç tanedir. Erken dönemde 11 ile 13 hafta arasında yapılan CVS şeklinde bu bebeğini plasentasının içine iğneyle girerek bebeğe hiç dokunmadan oradan toplu iğne ucu kadar biyopsi alınır. Bu biyopsi bize bir gün içinde bebeğin down sendromlu olup olmadığını gösterebilmektedir. Bu nedenle ikili kombine test yaptırdıktan sonra bebeğiniz risk içerisindeyse bu CVS testinden sonra bir gün içerisinde bebeğinizin down sendromlu olup olmadığına kromozom açısından öğrenebilirsiniz. Veya bu testi yaptırmadınız ultrasonda bir bulgular görüldü. Veya üçlü ya da dörtlü test yaptırdınız. Bu testlerde bebeğin down sendromlu olma durumu yüksek çıktı. İşte bu zamanda amniyosentez dediğimiz bebeğin etrafını saran sudan iğneyle girerek ona dokunmadan bir miktar sıvı tahlil edilir. Bu testle de yine bir iki gün içerisinde bebeğin zeka özürlü olup olmadığını %100 olarak öğrenebilmek mümkündür.

2.trimesterda yapılan anamoli taraması nedir?

2.trimesterda yapılan anamoli taraması nedir?

Her anne adayının istediği tabi ki sağlıklı bebek sahibi olabilmektir. Sağlıklı bebekten kastımız herkesin beklentisinde olduğu gibi vücudunun her yerinde sakatlık olmamasıdır. Ailenin en çok sorduğu soru budur. Bebeğim sakatlık var mıdır? Tüm dünyada yaklaşık olarak 18 ila 23. Haftalar arasında bebekte genel bir tarama yapılır. Bu taramayı tabi ki de normal kadın doğum hekimleri yapmazlar. Bu taramayı yapacak olan hekimler perinatoloji uzmanlarıdır. Perintoloji uzmanları zaten kadın doğum uzmanlardır fakat bunun yanında ek bir ihtisas yapmış bu konuda özellikle deneyimli hekimlerdir. Dolayısıyla anne adayı bir perinatoloji uzmanına giderek 20 dakika sürecek bir ultrasonla bebeğin faaliyetlerinin normal olup olmadığını bir sakatlık olup olmadığını öğrenebilirler. Bunların erken teşhisi neden önemli. Çünkü antenatal dediğimiz dönemde bebekte sakatlık olup olmadığını fark etmek oldukça önemlidir. Sakatlık varsa bebekte doğumdan sonra bu koşullarda acil müdahale edilebilecek bir hastanede müdahale yapılarak bebek bu sakatlıktan kurtulur. Çünkü kalp sakatlıklarının dörtte biri acil yardım gerektirmektedir. Biz bunu bilmezsek dolayısıyla bebek doğacak anne adayı daha bebeği kucağına alırken bebek moraracak birinde yaşam birinde ölüm var gördüğünüz gibi. Bunların önemi yoksa anne zaten neden gider ki doktora. O zaman evinde oturur doğum zamanının gelmesini bekler. İşte 20. Haftalarda yapılan detaylı ultrason taramasının önemi budur. Bir problem varsa perinatoloji uzmanı karar verir ve bu durumla ilgili bir yönetim oluşturulur.

1.trimesterda alınması gereken ek vitamin ya da destek ürünler nelerdir?

1.trimesterda alınması gereken ek vitamin ya da destek ürünler nelerdir?

Aslında hamilelik dönemlerini değerlendirdiğimizde ek bir vitamin almak gerekli midir? Bir destek ürünü almak gerekli midir? Soru işaretlerine bakmak lazım. Bugün dünya sağlık örgütü ya da birçok gelişmiş ülkelerin rehber bölümlerine bakarsanız. Bu ek ürünler ek vitaminler olmazsa olmaz değildir. Yani biz bunları almadık eyvah bebeğimi gelişmeyecek gibi bir durum söz konusu değildir. Bunlar sadece iyi beslenemeyenler için önerilir. Akın bugün Somali’de Uganda’da bir deri bir kemik 40 kilo bir insan nur topu gibi 3 kilo çocuk doğuruyor. Öte yandan Amerika’da 150 kiloluk bir insan da yine 3 kilo çocuk doğuruyor. Yani annenin çok beslenmesiyle bebeğin arasında bir korelasyon yoktur. Bu hep bizim alışkanlığımızdır. Dolayısı ile gerçekten hiç bir şey yiyemiyorsanız çok zor beslenebiliyorsanız vitaminleri ya da belki hastaneye yatırılıp yan destek serumlar takılabilir. Bu nedenle vitamin hiçbir şekilde olmazsa olmaz değildir. Örneğin evinizde bir gün karbonhidrat ağırlıklı pizza makarna yiyebilirsiniz bir gün de et ağırlıklı, haftada bir balık yiyebilirsiniz. Bir gün sebzeli türlü yiyebilirsiniz. Bu tür sağlıklı beslenme tarzınız varsa eğer bir takviye almanıza zaten gerek yoktur. Bizim üstünde durduğumuz hafta boyunca tek bir çeşitle beslenerek. Bu gibi durumlarda zaten protein eksikliği gibi durumlar zamanla açığa çıkar. Temel felsefe her zaman karbonhidrattan proteinden yağdan alınıp vitaminden zengin bu şekilde besleniyorsanız özel bir vitamine ihtiyacınızın olmadığıdır.

Uzmanımızın özgeçmişi bulunmamaktadır.

Telefon
-
E-Posta
-
Çalıştığı Kurum
-
Web Sitesi
-
Şehir
İstanbul