7
Soru Cevapladı
7
Makale Yazdı
27
Video Çekti

Hocam yaptırdım hormon takibi. MR sonrasında serbest kortizol 12.1mg dekstemozon sonucu test sonucu ise 0.2 geldi.Kan sayımlarında hiç bir sorun çıkmadı.MR da endokrin hocam değerlendirdi oradaki kitleyi. Sfenoıd sınus dediği için sınuzıt olarak değerlendirdi. Sizce de mr değerlendırmesı doğru yorumlanmış mıdır?Ayrıca sinuzit rahatsızlığıda mevcuttur bende.Hocam sordum öncekı soru tekrar yazıyorum.Cevap yazmıstınız cevabınıza istediğiniz cevaplar yukarıda oldu gibidir.Saygıdeğer hocam, ben yaklaşık 10 sene önce hipofiz adenomu ameliyati geçirdim. Yaklaşık olarak 8 sene her şey değerlerim, mr iyi gitti. İki sene öncesine kadar kortizol acth yükselmeye başladı. Çapa tıp fakültesinde yapılan araştırmada ameliyat bölgesinde rezudu tespit edildi. Marmara üniversitesine gamma knife önerildi ve bende yaptırdım kontrollerim, mrlar yolunda giderken 3 gün önce çektirdim mr sonucu aşağıdaki gibi geldi. Sfenoid sinus sağ kesimini dolduran, t1a da ve t2a da hipointens sinyal değişikliği gösteren, ı

Doktor hanım öncelikle kolaygelsin, endokrinoloji doktoruna muayene oldum test sonuçlarının hepsi normal çıktı fakat ön tanı olarak Hipotroidizm belirtildi beni diyetisyene yönlendirdi, diyetisyen ise bana bir diyet ve bir vitamin önerdi. Sorum ise şu Hipotroidizm ile ilgili ilaçlar var örneğin Levotiron tb gibi (Bir arkadaşın önerisi) bu tarz ilaçlardan kullanmam gerekir mi? Yada sizin önerebileceğiniz bir ilaç var mı? Yada ilaca kesinlikle kullanılmamalıdır mı dersiniz? test sonuçlarını da kopyalıyorum şimdiden teşekkür ederim... HORMON 2 Tetkik Adi Sonuc Durum Normal Deger Birim Aciklama AFP 1,82 N 0 - 5.8 IU/mL CEA 1,65 N 0 - 3.4 ng/mL HORMON LABORATUARI Tetkik Adi Sonuc Durum Normal Deger Birim Aciklama AntiTg 10 N 0 - 115 IU/mL SEROLOJİ Tetkik Adi Sonuc Durum Normal Deger Birim Aciklama CRP 3,44 N 0.00 - 5.0 mg/l Tetkik Adi Sonuc Durum Normal Deger Birim Aciklama INSULIN 37,45 N 17.3 - 178 pmol/L AntiTPO 13,83 N 0 - 34 IU/mL Vitamin B12 201,9 N 191 - 866 p

Saygıdeğer hocam, ben yaklaşık 10 sene önce hipofiz adenomu ameliyati geçirdim. Yaklaşık olarak 8 sene her şey değerlerim, mr iyi gitti. İki sene öncesine kadar kortizol acth yükselmeye başladı. Çapa tıp fakültesinde yapılan araştırmada ameliyat bölgesinde rezudu tespit edildi. Marmara üniversitesine gamma knife önerildi ve bende yaptırdım kontrollerim, mrlar yolunda giderken 3 gün önce çektirdim mr sonucu aşağıdaki gibi geldi. Sfenoid sinus sağ kesimini dolduran, t1a da ve t2a da hipointens sinyal değişikliği gösteren, ıvkm enjeksiyonu sonrasında minimal kontrastlandığı izlenen,yaklaşık 23*21.5*24 mm boyutlarında solid lezyon dikkat çekmiştir. Sella boyutları normaldir. Hipofiz gland yüksekliği sella anteriorunda azalmıştır. Santral kesimde 4,5mm ölçülmüştür. Sella tabanında eroziv değişiklik mevcuttur. İnfindıbulum orta hattadır. Suprasellar sistern, optik kıazma. Her iki kavernoz sinus normaldir denilmiş. Bu konuda beni aydınlatırsanız memnun olurum, saygılarımla.

Neslihan Hanım, 27.06.2011 tarihli "Dukan diyeti" ile ilgili yazınızı çok beğendim. Mümkünse sizden çevremde genellikle 2-4 ünite/gün civarında sıkça kullanılmakta olan Büyüme hormonu kullanımının verdiği zararlar konusunda bilgi rica ediyorum. Sonuçta bu bizim vücudumuzda var olan ve hala salgılanan bir hormon olması açısından masum görülüyor. Suni olması dışında ! SAYGILARIMLA, M.Tevfik KERKESER, t.kerkeser@brisa.com.tr Makine mühendisi, TVGFF Kıdemli Antrenörü ve Bölge hakemi.

sevgili hocam, Ben yaklaşık 1,5 aydır york testini zayıflamak amaçlı araştırıyorum.Çok pahalıda bir test olduğu için çok tereddüt içerisindeyim.Sitenizdeki diyet uzmanlarına danışmak istedim bana endokrinolog yardımcı olabileceğini ilettiler.Hocam ben poligistik over sendromu rahatsızlığına sahibim ve 6 aydır ilaçla tedavi oluyorum.Bu rahatsızlığım kilo almama ve verememe kilo artışıda bu rahatsızlığımı tetikliyor ve bir kısır döngüsü içerisindeyim.Olmazsa olmazım kilo vermek ve forum sitelerinde okuduğum kullanıcı yorumları ve york testinin sitesindeki test sonuçları bende yüzde yüz görülüyor diyebilirim.yani bir şeye intöleransım olduğu diyeyim.Bana bu konuda yardımcı olmanızı rica ediyorum.Pek çok diyet uyguladım ve spor ama istediğim sonucu alamadım.şimdiden teşekkürederim.

Haşimato Hastalığı Nedir ve Neden Oluşur?

Haşimato Hastalığı Nedir ve Neden Oluşur?

Haşimato hastalığı, tiroid bezinin hastalıklarından biridir. Genetik yatkınlığı olan insanlarda bağışıklık sisteminin bir mekanizmasının bozulması sonucu ortaya çıkar. Normalde, kendi organını tanıyan vücut tiroid bezini tanıyamaz ve ona karşı antikor dediğimiz maddeleri oluşturur. Bu maddelerin oluşumunu takiben de bir süreç tetiklenir ve buna bağlı bir takım problemler ortaya çıkar. Temelde genetik tipte bir tiroid hastalığıdır diyebiliriz. Haşimato hastalığı, insanları tiroid fonksiyonunu bozması nedeniyle etkileyebilir, tiroidin yavaş çalışmasına yol açabilir. Tiroid hormon yapımı azalır, buna bağlı olarak da insanlarda değişik bulgular ortaya çıkar ve genellikle de bu şikayetlerle doktora giderler. Genetik olması nedeniyle ailede birçok insanda görülebilir. Hatta birinci kuşağa geçip, ikinci, üçüncü, dördüncü kuşaklarda bile görülebilir. Kadınlar arasında yaygın olan bir hastalıktır, genellikle anneler, kızlar, teyzeler şeklinde geçişi vardır. Ama hepsinde tiroid hormon bozukluğu olacak diye bir şey de yok. Bazı haşimato hastaları ömrü boyunca hormon dengesi bozulmadan yaşamını sürdürebilir. Herhangi bir ilaç tedavisi de gerekmeyebilir. Bu grup hastalar; ya bir şikayetle doktorlarına gittiklerinde ya da ailelerinde olduğu için tetkik amacıyla gittiklerinde tanı konur ve ilaçlı ya da ilaçsız olarak izlemeye alınır. Genellikle hayatlarını ciddi bir sorun yaşamadan sürdürebilirler.

Hipotiroidi ve Sebebi Nedir?
Guatr Nasıl Tedavi Edilir?
Diyet öncesi yapılması gereken tetkikler nelerdir ve neden önemlidir?

Uzmanımızın özgeçmişi bulunmamaktadır.

Telefon
-
E-Posta
-
Çalıştığı Kurum
-
Web Sitesi
-
Şehir
İstanbul