100
Soru Cevapladı
7
Makale Yazdı
36
Video Çekti

Doktor bey merhaba. Ben bir ilişki yaşadım ve hamile olma endişesi ile tarlusal ilaç almaya başladım. Eğer ilaç sonrasında regl olursam hamile olmadığım kesinleşir mi ? Ayrıca üstüne görme mevzusu ile regl olma arasında fark olduğunu biliyorum bu konuda doğru muyum ? son olarak kanda gebelik testi ilişkiden kaç gün sonra yapılırsa kesin sonuç elde edebiliriz ? Yardımlarınızı rica ediyorum, İyi günler dilerim Mesaj Gönder

mrb...ben 2 çocuk annesiyim ve 2 doğumumda sezeryan oldu. Bu ikinci dogumda doğum esnasında rahim de yırtılma olduğu sölendi. (16 ay önce)Bu doğumdan bu yana 2 defa adet gördüm ama ara ara bazen 1 hafta surup kesilen bazen daha uzun süren 2 - 3 er damla gelen kanamam oluyordu.Ben bunu emzirmeme bağladım...2hafta önce emzirmayi bıraktım ..Ader gördüm 4 gün sürdü 5gündür yine aynı şekilde günde 2-3 damla kan gelio fazlası yok ama..bu acaba bir problem olduğu anlamına mı geliyor yoksa vücut daha tam adet göremediği için düzene mi girmeye çalışıyor...Bu rahimde ki yırtılma ise tamamiyle psikolojimi bozdu..Benim ise süphelendiricek bir ağrım yada sorunum yok ama bu ara kanamalr bni çok düşündürüyor... yardımcı olursanız cok sevinirim (28 yasındayım)

Genital siğil nasıl tedavi edilir?

Genital siğil nasıl tedavi edilir?

Genital siğil tedavisinde çeşitli yöntemler var. Tabi şunu da bilmek lazım; genital siğiller kendi kendilerine de gerileyerek kaybolabilirler, bu HPV virüsünden kaynaklanıyor aslında. Çünkü HPV virüsü ile enfeksiyon olduğu zaman kadınlarda, bu enfeksiyonların kendi kendine vücut tarafından, bağışıklık sistemi tarafından atılma şansı var, hatta yüksek bir oranda atılma şansı var. Küçük lezyonlarsa bunlar hiç tedavi edilmeden kendi kendine bırakılıp kaybolma ihtimali var ama eğer hastayı rahatsız ediyorsa veya büyük lezyonlarsa veya sayısal olarak çoksa lezyon o zaman tedavi etmek gerekiyor. Hastalar zaten tedavi istiyorlar açıkçası. Bu tedavi yöntemlerine baktığımız zaman tabi medikal tedaviler var, cerrahi yöntemler var, medikal tedavi dediğimiz ilaçla tedaviden bahsediyoruz burada. Çeşitli ilaçlar var kullanılan, bu ilaçların mekanizmaları farklı. Örneğin, lokal olarak o bölgede bağışıklık sistemini güçlendireceğimiz imikimod dediğimiz bir krem var, bununla o bölge tedavi ediliyor, iki ay boyunca veya üç ay boyunca haftada üç kere kullanılarak. Güçlü bir krem bu, bu tedaviyle lezyonlar tamamen ortadan kaybolabiliyor. Özellikle çok yaygınsa lezyonlar ve hasta ameliyat olmak istemiyorsa, cerrahi bir girişimde bulunulmasını istemiyorsa bu tedavi yöntemi önemli. Onun dışında TCA dediğimiz trikloroasetik asit dediğimiz bir solüsyon var, bu kimyasal olarak lezyonları yakıyor, ortadan kaldırıyor. Bu kullanılabilir, onun dışında podofilin dediğimiz yine bir kimyasal madde, bu yine lezyonları ortadan kaldırabiliyor. Gebelerde kullanılmıyor bu tedavi yöntemi. Veya cerrahi yöntemler var, cerrahi yöntem dediğimiz zaman oradaki lezyonların ortadan kaldırılması, cerrahi olarak ortadan kaldırılması. Bunda da çeşitli yöntemler var; bistürü olabilir klasik yöntem veya elektrik enerjisi kullanılarak, elektrokoter kullanılarak koterelize edilebilir lezyonlar. Leep ile lezyonlar ortadan kaldırılabilir, çıkartılabilir, kesilebilir. Bu tarz terapiler veya kriyo cerrahi, kriyoterapi uygulanabilir. O lezyonların belli bir enstrümanla dondurulması şeklinde lezyonlar ortadan kaldırılabilir.

Uzmanımızın özgeçmişi bulunmamaktadır.

Telefon
-
E-Posta
-
Çalıştığı Kurum
-
Web Sitesi
-
Şehir
İstanbul