9
Soru Cevapladı
0
Makale Yazdı
17
Video Çekti

Merhaba ben 24 yaşında bir bayanım 3 senedir panik atak rahatsızlığım var ve neredeyse gitmediğim doktor kalmadı diyebilirim. Birçok ilaç kullandım en son zanax ve paxera kullanıyodum normalde oldukça zayıfım ve sürekli bitkin hissediyorum bu ilaçları kullanmayı bıraktım 39 kiloya kadar düştüm esas şikayetim son zamanda sıklıkla oluyor yüksek ateş vücudumun her tarafının aşırı titremesi tedirginlik anormal iştah kaybı ve bitkinlik şayet bi yöntem yada ilaç öneriniz varsa lütfen söylermisiniz çok rica ediyorum ilaç olursa çok sevinirim normal hayatımı inanılmaz etkiliyor bu durum neredeyse hiç birşey yapasım gelmiyor şimdiden çok teşekkür ederim saygılarımla

Merhaba, Ben 4 aylık hamileyim.Bir anne adayıyım.Ama annelik görevimi daha şimdiden yerine getiremediğimi düşünüyorum.Sebebi ise sigara kullanıyor olmam.Bebeğe karşı olabilecek zararlarını sürekli okuyorum ama yine de içmekten vazgeçemiyorum. İstediğim sigarayı azaltmak değil,direkt kurtulmak.Azaltma yöntemini de denemedim fakat başarılı olmadı.En ufak sinir anında hemen sigara içiyorum.Bırakmayı denediğim zamanlar da oldu,gün içinde en fazla 4 saat zorlandım ama sigarayı görünce irademi kaybettim bunlar yaşansın istemiyorum artık. Ben daha fazla bebeğimi zehirlemek istemiyorum.Tek istediğim bana yardımcı olmanız. Teşekkür ederim.

Merhaba,26 yaşındayım.3 yıllık evliyim ve 1 yaşında kızım var.Eşimle severek evlendik.Çok sık tartışırız.Eşimin nerede,ne zaman ve neye kızacağını bilemem.Çünkü çok ufak şeyleri bile çok büyütür,çok sinirlidir.Böyle bir zamanda bulunmaz bir insan denecek kadar iyidir ki,tek bir konu hariç,çok kıskançtır.Hastalık derecesinde de denilebilir. Yolda yürürken başım önümden 1 cm bile kalkamaz.Asla etrafa bakamam,mağaza,vitrinlerine bile.Mağazada denediğim bir kıyafeti,üstüme nasıl oldu diye asla kabin dışındaki aynaya bakmak için çıkamam.Etek asla giyinemem.Daha bir çok şey işte.Birisi bana baktığında hayırdır adamı tanıyor musun?Adam sana neden baktı?Gibi cümleler kuruyor.Çok çirkin hakaretler çıkıyor.Çocuk doğurmadan önce beni üzdüğünde, hemen özür dilerdi.Gönlümü alırdı ama şimdi çok farklı.Anormal şekilde hakaretleri var.Gerçekten çok üzülüyorum.Oturup konuşmaya çalıştığımda,işine gelirse ben böyleyim deyip hemen kestirip atıyor,evde sohbet etmek istediğimde "çok konuşuyorsun sus biraz"

Uzmanımız, henüz makale yazmamıştır!

Anne adayı 9 ay boyunca nasıl bir süreçten geçer?

Anne adayı 9 ay boyunca nasıl bir süreçten geçer?

Anne adayı inişli çıkışlı bir duygu durumu ile bu 9 aylık süreci yaşamaktadır. Bu süreci biz 3 aylık 3 döneme ayırıyoruz aslında. Dolayısıyla her dönemde anne adayının psikolojik süreçleri farklı olabiliyor. İlk üç aylık dönemde anne adayı daha yeni öğrendiği için hamileliğini dolayısıyla tam anlamlandırmaya çalışıyor fiziksel değişikliklerini. Fiziksel sıkıntılarla uğraşıyor tam karnı büyümediği için de dolayısıyla tam anneliği de hissedemiyor. Dolayısıyla başka kaygılar ortaya çıkıyor. Düşük durumları çok fazla olduğu için dolayısıyla endişe faktörü de etkili olmaya başlıyor. 2. Dönemde ise bazı testlerin olduğu dönemlerdir. Bu dönemde bebeği ile ilgili genetik bir rahatsızlık var mı bunların sorularının cevaplarını aradığı için böyle bir kaygı durumu başlıyor. Diğer üçüncü üç aylık dönemde ise artık karnı iyice belirginleşmiş çok rahat hareketleri hissedebilir bir hale geliyor anne adayı. Kilo çok hızlı alındıysa kiloyla ilgili sıkıntılar yaşamaya başlıyor. Git gide doğuma yaklaştığı için doğum kontrolleri başlıyor bu süreçte. Bebeğini kucağına alması yaklaştıkça başka kaygılar da eşlik ediyor bu süreçte. Gerçekten iyi bir anne olabilecek miyim? Yani fiziksel şikayetlerinde olduğu aynı zamanda anneliğe de adım atmaya çok yakın olduğu için doğum sonrası döneme de yavaş yavaş alışmaya başladığı bir dönem olduğu için aslında ciddi kaygılarla geçen bir dönem olarak sayıyoruz biz.

Anneler işe döndükten sonra bebekleri için yaşadıkları kaygıyla nasıl baş edebilir?
Hamilelik döneminde baba adayı nasıl etkilenir?

Hamilelik döneminde baba adayı nasıl etkilenir?

Anne adayı fiziksel ve duygusal değişimler yaşarken tabi buna seyirci kalmak durumunda kalan bir baba adayı var. Sadece empati yapmak durumunda kalıyor. Bazen anne adayı tarafından sen beni anlamıyorsun gibi dışlamalara da maruz kalıyor. Fakat kadınlar ve erkeklerde duygularımızı ifade etme konusunda ciddi farklar var aslında, duygularımızı ifade etme anlamında. Kadınlar çok daha fazla duygusal ifadeler seçiyorlar. Ağlayarak daha çok konuşarak, sıkıntılarını dile getirerek, ama erkekler biraz daha duygularının içinde yaşamayı tercih ediyorlar. Böyle bir süreçte tabi anne adayı çok daha fazla iniş çıkış yaşadığı için daha yoğun ağlama nöbetleri olabiliyor. Ve bunun karşısında kendini yetersiz hisseden bir baba adayı olabilir. Yeterli desteği veremediğiyle alakalı ikilemler yaşayan ve suçlanan bir baba adayı olabilir bu noktada. Bu anlamda anne adayı belki nasıl bir psikolojik destek alıyorsa bence bir baba adayının da bu anlamda bir destek alması yararlı olabilir. Bu anlamda çift terapisi çift görüşmesi gibi destekler aslında baba adayı içinde oldukça faydalı olabilir. Aynı zamanda biz anne adayına bazı egzersizler öneriyoruz, belki bu süreçte bu egzersizlere baba adayının da katılması, doktor ziyaretlerinde yanında olması, bu anlamda onu daha da rahatlatacaktır. Çünkü öğrenmeye başlayacak nelerin beklediğini öğrenmeye başlayacak bebeğin gelişimi ile ilgili kitaplar okuması işte muayenelere gitmesi belki onun bu süreç içerisinde daha etkin bir rol oynamasına neden olup belki onu bu anlamda rahatlatacaktır.

Uzmanımızın özgeçmişi bulunmamaktadır.

Telefon
-
E-Posta
-
Çalıştığı Kurum
-
Web Sitesi
-
Şehir
İstanbul