Enerjinizi Arttırmak İçin 28 Öneri

Kendinizi daha enerjik hissetmek istiyorsanız bu tavsiyeleri değerlendirebilirsiniz.

1. Lifli gıdalarla beslenin

Lifli gıdalarla beslenin

Cardiff Üniversitesi'deki araştırmaya göre her gün 40 gr. buğday mısır vb. lifleri almalısınız. Çünkü bu tür lifler enerjiyi arttırıyor ve stresi azaltıyor.

2. Soğuk duş alın

Soğuk duş alın

Sabahları duş alırken bir soğuk, bir sıcak duş alın. Önce ılık bir suyun altında durun. Ardından suyun sıcaklığıyla oynayın. Ancak başınızı suyun altına sokmamaya dikkat edin. 5 - 6 dakika bunu tekrarlarsanız, çıktığınızda kendinizi daha rahatlamış hissedeceksiniz.

3. Demir seviyenizi kontrol edin

Demir seviyenizi kontrol edin

Yapılan araştırmalara göre her dört kadından birinde demir seviyesinin düşük olduğu belirlenmiş. Bu da yorgunluk ve halsizlik yaratır. Bu yüzden daha fazla demir içeren yeşil sebze, kurutulmuş meyve ve tahıl gevreklerinden bolca tüketmelisiniz.

4. Balık, balık, balık

Balık, balık, balık

Daha bol balık, tavuk, peynir, fasulye ve yumurta yemelisiniz. Çünkü vücut için gerekli Omega 3 bu besinlerde bulunuyor. Balık tüketmek aynı zamanda vücudun seratonin salgılamasını sağlıyor. Bu hormon da beyindeki mutluluk merkezini aktif hale geçiriyor.

5. Su için

Su için

Günde 2 ya da 3 litre su içmelisiniz. Harvard Üniversitesi'nde yapılan araştırmaya göre bu oranlarda su içmek dayanıklılığı arttırıyor, stresin azalmasına yardımcı oluyor. Ancak aklınızda bulunsun; fazlası da zararlı.

6. Dik oturun

Dik oturun

Dik durun. Kambur durmak kasların hızlı çalışarak, yorulmasına sebep olur. Nefes almanızı zorlaştırır. Dik konumdayken daha rahat nefes alınır, oksijen akciğerlere dolar ve böylece kanın daha rahat dolaşması sağlanır.

7. Sevdiğiniz müzikleri dinleyin

Sevdiğiniz müzikleri dinleyin

Yapılan araştırmalara göre en sevdiğiniz müzikleri dinlemek stresi hafifletiyor ve yorgunlukla daha rahat savaşmanızı sağlıyor. Bu yüzden hemen bir ipod edinin ve yürürken, çalışırken, iş yaparken müzik dinlemeyi ihmal etmeyin.

8. Öğle araları dışarı çıkın

Öğle araları dışarı çıkın

Dışarı çıkın. Sabah kalkınca yapacağınız ilk işiniz dışarı çıkmak olsun. Amerikalı bilimadamları doğal ışığın beyni harekete geçirdiğini ve seratonin salgılamasına yardımcı olduğunu söylüyor. Bu da mutluluğunuzu arttıracaktır.

9. Siesta gibisi yoktur

Siesta gibisi yoktur

Mutlaka gün içerisinde şekerleme yapın... Amerika'daki beyin sağlığı araştırmacılarına göre, 30 dakikalık kısa bir uyku bile insanların performansını olumlu yönde etkiliyor. Çalışırken kısa da olsa gözlerinizi kapatıp biraz dinlenin.

10. Bol bol salata

Bol bol salata

Vücudunuzun asit oranını dengelemeniz gerekir. Gereğinden fazla şekerli yiyecekler ve peynir aside sebep olur ve enerjiyi emer. Bu yüzden sebze ve meyve salatalarını bolca tüketin.

11. Günlük tutun

Günlük tutun

Doktorlar hayatınızdaki iyi şeyleri hatırlamanız için sizi mutlu eden şeyleri bir deftere yazmanızı öneriyor. Bunları okudukça, sizi neyin mutlu ettiğini daha iyi bulabilirsiniz.

12. Düzenli beslenin

Düzenli beslenin

Düzenli yemek yiyin. Yemekler arasındaki uzun aralıklar şekerin düşmesine, dolayısıyla enerjinizin azalmasına neden olur. Günde üç kez mutlaka yemek yiyin. Gün içerisinde muz, fındık, yoğurt yemek ideal.

13. Kaslarınızı hissedin

Kaslarınızı hissedin

Kaslarınızı hissederek enerji sağlayın. Mesela iki elinizi göğüs hizasında birleştirin ve birbirine doğru itin. Ardından başınızın üstüne kaldırın ve bunu 5-10 defa tekrarlayın.

14. Kahvaltı yapmayı unutmayın

Kahvaltı yapmayı unutmayın

Güne iyi bir kahvaltıyla başlayın. Süt, 150 gr. yoğurt, 1 muz, tereyağ, bal, fındık ve cevizi karıştırıp yiyebilirsiniz. Bu karışım  güne zinde başlamak isteyenler için ideal bir karışım.

15. Derin nefes alın

Derin nefes alın

Nefes alıp vermenin önemini mutlaka kavrayın. Derin nefes alıp vermek, nefes yolunuzu açacak ve daha çok enerji almanızı sağlayacaktır. Her saat üç ya da dört kez derin nefes alıp verin.

16. Cep telefonlarınızı kapatın

Cep telefonlarınızı kapatın

Bırakın günün birkaç saati kimse size ulaşamasın. Gerekli olduğunda iş ve aileniz için kullanın.

17. Düzenli olun

Düzenli olun

Düzenli olun. Dağınıklık sizi strese sokacaktır. Gereksiz yere panik yaparsanız, bu stresle işleriniz yolunda gitmeyecektir. Bu kaosu yaşayıp stresinizi arttırmayın.

18. Haydi yürüyüşe

Haydi yürüyüşe

Adımlarınızı arttırın. Daha fazla yürüyüş yapın, bol bol merdiven çıkın. Olabildiğince hareketli olmaya özen gösterirseniz, kanın hızlı hareket etmesini, kaslara ve organlara giden oksijenin artmasını sağlarsınız. Bu da sizi rahatlatacaktır.

19. Fındık

Fındık

Magnezyum almaya dikkat edin. Sebzelerde, fındıkta ve tahıllı ekmeklerde bulunan bu vitamin size zindelik kazandıracaktır.

20. En sevdiğim sebze brokoli

En sevdiğim sebze brokoli

Yiyeceklerdeki enerjinin hızlı emilimini sağlayan  Co-enzimQ10, vücudun ürettiği antioksidandır. Bu enzimin oluşmasını sağlayan yiyecekler de brokoli, kahverengi şeker, kepekli ürünler, soya ve fındıktır.

21. Her şeyin çoğu zarar

Her şeyin çoğu zarar

Çok kafein ve alkol uykuyu engeller ve enerji veren B vitaminini emer. Haftada birkaç kez 1 ya da 2 kadeh şarabı geçmemeye, çay ve kahve tüketimini de en aza indirmeye özen gösterin.

22. Daha az bilgisayar

Daha az bilgisayar

Bilgisayarla çalışırken mutlaka aralar verin. Japon araştırmacılar, bilgisayar önünde çok oturan insanlarda endişeli olma halinin arttığını, gözlerde problem yaşandığını ve beden ağrılarının çoğaldığını söylüyor.

23. Televizyon seyretmek mi?

Televizyon seyretmek mi?

Eğer her günü, koltuğa yayılıp televizyonun karşısında geçirerek sona erdiriyorsanız yalnız değilsiniz. Pek çok insan televizyon izlemenin dinlendirici bir eylem olduğunu düşünüyor. Ancak televizyon izlemek aslında yorucu. Ve yaşınız ilerledikçe televizyondan izlediklerinizi sizi daha fazla strese sokar. Dinlenmek için beyninizi uyuşturmak yerine harekete geçirmelisiniz. Örneğin açık havada yapacağınız kısa bir yürüyüş bile kendinizi daha enerjik hissetmenizi sağlayacaktır.

24. Kahve candır

Kahve candır

Tabağınızdaki yiyeceklerin, gününüzü yorgun mu yoksa enerjik mi geçireceğinizi belirlemede çok önemli olduğunu söylememize gerek yok. Genel olarak beslenmenize özen göstermelisiniz. Örneğin güne kahve içerek başladığınızda kendinizi enerjik hissedebilirsiniz ancak bunu alışkanlık haline getirdiğinizde bağışıklığınız artar. Ani şeker yüklemesi de enerjinizi belli bir zaman sonra düşürür.

25. Egzersiz yapın

Egzersiz yapın

Egzersiz yaparak enerji harcayarak daha fazla enerji depolarsınız. Fiziksel olarak aktif insanlar hareketsiz bir yaşam süren insanlardan çok daha enerjik ve zindedir. Egzersiz, sinir ileticileri uyarır, dopamin salgılanır ve daha enerjik hissedersiniz. Egzersiz yapmak için nefes nefese kalmanıza gerek yok. Yoga gibi daha sakin yöntemleri de deneyebilirsiniz.

26. Müzik dinleyin

Müzik dinleyin

Yapılan araştırmalara göre, müzik endişeyi giderir, kan basıncını düşürür, stres hormonlarının seviyesini azaltır. Müzik dinleyerek motivasyonunuzu da arttırırsınız. Yatmadan önce 45 dakika klasik müzik dinleyerek uykunuzu daha da konforlu hale getirebilirsiniz.

27. Stresten uzak durum

Stresten uzak durum

Gün içindeki stres kaynakları, örneğin trafik, enerjinizi düşürür. Strese karşı ilk reaksiyon, kana karışan kortizol hormonudur ve kalp atışınız hızlanır, kaslarınız gerilir ve zihniniz alarm durumuna geçer. Derin nefes alarak ve bütün dikkatinizi nefesinize vererek rahatlamaya çalışın ve stresten uzak durun.

28. Şükredin

Şükredin

Mutlu insanların enerjileri çok yüksektir. Olumlu duygularla enerjinizi arttırabilirsiniz. Örneğin, hayatınızda sahip olduğunuz ve sizi mutlu eden 5 şeyi bir kağıda yazıp şükredin. Bu listeyi tekrar okuduğunuzda gülümseyeceksiniz. Yapacağınız sıradan iyilikler de, örneğin birinin kapısını tutmak ya da selam vermek de olumlu hissetmenizi sağlayacaktır.

Yorumlar