Gazlı İçeceklere 10 Alternatif

Amerikalılar soda (bikorbonatlı su) gibi şekerli içecekler yoluyla ekstra kalori almaya devam etmektedir. Ve bu durumun en büyük faili gençler olabilir: Amerika Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi’nin yayınladığı ulusal bir anket sonuçlarına göre lise öğrencilerinin yaklaşık 1/3’ü günde 2 veya daha fazla sayıda soda, sporcu içeceği veya diğer şekerli içeceklerden tüketmektedir.

Sodanın sağlığa verdiği zararlar yeni bir kavram değildir. Soda tüketimi, artan obezite oranlarının yanı sıra yüksek kalp hastalığı ve diyabet riskiyle ilişkilendirilmiştir. Bangor ve Bristol Üniversite’lerinde yakın zamanda yapılan araştırmalara göre soda içmek, tat alma hissini körelterek tatlı krizlerini tetiklemektedir ve böylelikle tatlı yiyecek ve içecek tüketimi bir kısır döngüye girmektedir. Bangor Üniversitesi Spor ve Egzersiz Bilimleri departmanından araştırmayı yöneten Hans-Peter Kubis: "Tat alma memnuniyeti seviyesi düştüğü için daha fazla tatlı gıda tüketilir."

Sizin ve ailenizin soda alışkanlığını bırakma zamanı gelmedi mi? İşe aşağıdaki daha sağlıklı ve düşük kalorili susuzluk gidericilerden biriyle başlayın; emin olun tat tomurcuklarınızı hala tatmin edeceklerdir.

1. Aromalı Su

Aromalı Su

Aromalı sular her yerde karşımıza çıkmaktadır, fakat hala çoğu şeker veya yapay tatlandırıcı içerir. Daha sağlıklı bir seçim olarak doğal aroma: Ferahlık verici ve aromalı bir içecek için bir bardak buz gibi suya limon, portakal, karpuz, salatalık, nane veya yeşil limon gibi favori meyve ya da sebzelerinizi ekleyin. Bir diğer harika seçenek için ise: Doğranmış meyveleri buz kalıbına yerleştirin, su ekleyin ve dondurun. Anında aroma ve renk elde etmek için bu renkli meyve küplerini içeceğinize ekleyin!

2. Yeşil Çay İle Doğallaşın

Yeşil Çay  İle Doğallaşın

Yeşil çay araştırmaları bazı kanser türleri, kalp hastalığı, hipertansiyon, böbrek taşları ve muhtemel olarak diş çürüğü riskini azalttığını ortaya koymuştur. Buna ek olarak, yeşil çay kalori içermez (süt veya şeker eklemezseniz) ve doğal olarak antioksidan bakımından zengindir. Sevdiğiniz herhangi bir aromayı seçebilirsiniz, çünkü yeşil çay birçok çeşide sahiptir. Sıcak veya soğuk tüketilebilir ve biraz tatlanmasını istiyorsanız birkaç damla bal ekleyebilirsiniz.

3. Meyve Suyu + Soda = Moda!

Meyve Suyu + Soda = Moda!

Şekerli soda veya kalori içeren pahalı vitaminle zenginleştirilmiş suları satın almaya hiç gerek yoktur. %100 meyve suyunu soda ile karıştırmak daha tatlı, sağlıklı ve ucuz bir sonuç ortaya çıkaracaktır. Yabanmersini, nar veya üzüm gibi koyu ve mayhoş meyveler sağlık faydalarının yanı sıra meyve sulu soda için harika bir aroma haline gelmektedir. Araştırmalara göre yabanmersini suyu idrar yolu enfeksiyonu ve böbrek taşlarına karşı koruma sağlar; nar suyu harika bir B ve C vitamini kaynağıdır ve üzüm suyu beyin ve kan damarlarını koruyan antioksidanlara sahiptir. Bu hafif ve kabarcıklı karışım için 3 ölçek sodaya bir ölçek meyve suyu ekleyin.

4. Tatlı Stevya

Tatlı Stevya

Stevya oldukça tatlı olan ve karbonhidrat ya da kalori bulundurmayan bir bitkidir. Araştırmalara göre obeziteyi kontrol altına alma ve glukoz intoleransı konusunda faydalıdır. Bir zamanlar yetersiz araştırmalar nedeniyle Amerika’da yasaklanmış olan stevya, holistik ve organik yiyecek marketlerinde diyetsel bir takviye olarak yaygınlaşmaktadır. Buna karşın, henüz tatlandırıcı olarak satılmamaktadır. Toz formundaki  aromalı stevya ucuzdur, tatlıdır ve soğuk suda çözünen, sodayı unutmanızı sağlayacak lezzetli bir içecektir.

5. Tonik ve Yeşil Limon

Tonik ve Yeşil Limon

Geleneksel olarak alkollü içeceklerde kullanılan tonik oldukça popüler olmasını sağlayan kendine özgü bir lezzete sahiptir. Fakat toniğin tadını çıkarmak için alkole ihtiyacınız yoktur. Eşsiz ve lezzetli bir içecek için birkaç dilim limon veya yeşil limon (ya da her ikisini) ve bir tutam taze nane ekleyin. Birçok tonik markası yüksek fruktoza sahip mısır şurubu ya da diğer şekerlerden içerir, bu nedenle mümkünse diyet tonikleri tercih edin.

6. Kırmızı Şarap İyidir

Kırmızı Şarap İyidir

Ölçülü miktarlarda tüketildiğinde kırmızı şarabın kalp-damar hastalığı riskini azalttığı ortaya konmuştur. Bu mayalanmış meyvenin faydaları burada bitmemektedir. Kırmızı şarap aynı zamanda kalp krizi, Alzheimer hastalığı ve hatta kanser riskini azaltabilmektedir. Ulusal Sağlık Enstitüsü’ne göre bu içkiden faydalanabilmek için kadınlar günde en fazla 1 (4 ons); erkekler ise 2 kadeh kırmızı şarap tüketmelidir. Baş ağrısı ve diğer alerjik reaksiyonlara yol açabilen sülfit gibi katkı maddesi içermeyen şarapları tercih edin.

7. Sebzeleri İçin!

Sebzeleri İçin!

Sebze suları, sebzelerin tüm faydalarından yararlanmak için hızlı ve düşük kalorili bir yol sunar. Ayrıca meyve sularına oranla çok daha az derecede doğal şeker içermektedir. Fakat sebze sularında yüksek derecede sodyum bulunabilmektedir, bu nedenle mümkün olduğunda düşük sodyumlu versiyonlarını tercih edin. Daha da iyisi; meyve sıkacağı ile taze sebze suyunuzu evde kendiniz yapın. Meyve sıkacağına favori sebzelerinizi; ve hatta tatlandırmak istiyorsanız birkaç dilim meyve koyun – doğramaya gerek yoktur! Biraz sertlik istiyorsanız karabiber ve bir tutam acı sos koyabilirsiniz.

8. Kenara Çekil Süt Şimdi Soya Zamanı

Kenara Çekil Süt Şimdi Soya Zamanı

Soya içecekleri doğal olarak tatlıdır ve artık badem ve vanilyalı da dahil olmak üzere birçok çeşide sahiptir. Laktoza duyarlı veya süt ürünleri tüketmeyen kişiler için süt yerine harika bir alternatiftir. Soyanın faydaları üzerine yapılan çalışmalar, soya sütünün kalp hastalığı ve osteoporoz riskini azaltabileceğini ortaya koymuştur. Kalorileri azaltmak için düşük yağlı, tatlandırılmamış soya içeceklerini tercih edin ve bu sağlıklı, lezzetli içeceklerin tadını çıkarın! Aynı zamanda, özellikle süt yerine içiyorsanız, kalsiyum ve D vitamini gibi besleyicilerle güçlendirilmiş soya sütünü tercih edebilirsiniz.

9. Demlik Kullanın

Demlik Kullanın

Yapraklı çay, çayın faydalarından yararlanılmasını sağlayan ve herhangi bir katkı maddesi olmadan aromasını gerçek çay yaprağından alan düşük kalorili bir seçenektir. Bardak demliğinde (çay yapraklarının gözenekli bir hazne içinde suya batırıldığı bir alet) yapraklı çay demlemek çayın lezzetini almak için harika yöntemdir. Bir bardak sıcak beyaz, yeşil, kokulu veya siyah çay içmek aynı zamanda sağlığa faydalı olan rahatlatıcı bir keyiftir.

10. Java Kahvesi

Java Kahvesi

Ölçülü miktarda içilen kahvenin diyetinizin sağlıklı bir parçası olabileceğine dair kanıtlar gitgide artmaktadır. Krema veya şeker olmaksızın, kahve sıfır yağ ve sadece birkaç kalori içerir. Üstelik, kahveseverlerin kalp hastalığı, tip 2 diyabet ve bazı kanser türlerine yakalanma riski daha düşük olabilir. Ayrıca, bildiğiniz üzere kahvenin kafeini aşırıya kaçmadığınız takdirde zihinsel çeviklik ve fiziksel performansı artırabilir. Çok fazla kahve tüketmek gergin ve endişeli olmanıza neden olabilir; bu nedenle diyetisyenler genellikle günde 3 fincandan fazla (hazırlanış tarzına bağlı olarak) kahve içmemenizi önermektedir. Bununla birlikte, bazı insanlar kafeine karşı diğerlerine oranla daha fazla duyarlıdır. Hamileler ve hamile kalmaya çalışan kadınlar kahveden kaçınmak isteyebilirler, çünkü bu konu üzerine yapılan araştırmalar karışık sonuçlara sahiptir.

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar