Yoga Hakkındaki Efsaneler

Yoga kelimesi Sanskritçe bir kök olan yuj'dan türetilmiştir ve bir kaç anlamı vardır. Kontrol etmek, boyunduruk altına almak (zihni ve duyguları), birleşmek, bir olmak anlamına gelmektedir. Bu birlik hali, uygulamayı yapan kişinin kendi enerjisini yükselterek evrensel enerji ile birleşmesi sonucunda deneyimlenir.

Yoga, bir taraftan gevşeme, farkındalık ve sükunet potansiyelinizi geliştirirken, diğer taraftan da devamlı bir şekilde, disiplin, güç, dayanıklılık kazanmanıza ve kendi kendinizi kontrol edebilmenize izin veren bir uygulamalar dizisidir.

Vücudu ve zihni değiştirebilecek bu teknik hakkında en sık karşılaşılan yanlış fikirler şunlardır:

1. Yoga yapmak için esnek olmak gerekir

Yoga yapmak için esnek olmak gerekir

Şimdi esnek değilseniz, bir de 10, 20, 30 yıl sonrasını düşünün. Şimdi çalışmaya başlarsanız esnek olmanız mümkündür. Yoga güç, denge ve esnekliğin bir karışımını gerektirir. Herkeste bunların en az birinden bir miktar vardır ve bunu kullanarak diğer alanlarda gelişim gösterilebilir.

2. Erkekler yoga yapmaz

Erkekler yoga yapmaz

Yoga erkekler tarafından başlatılmıştır ve binlerce yıl önce sadece erkekler tarafından uygulanmaktaydı. Ayrıca günümüzde de yoganın erkekler arasında popülerliği artmaktadır. Birkaç yıl önce sınıflarda kadın sayısından çok daha az olan erkek sayısı, bugün yaklaşık yarısı şeklinde görülmektedir.

3. Yoga çok pahalıdır

Yoga çok pahalıdır

Çoğu yoga salonu yeni öğrenciler için tanıtım amaçlı dersler vermektedir. Ayrıca daha ekonomik alternatifler olarak internet üzerinden dersler ve YouTube videoları mevcuttur.

4. Yoga bir dindir

Yoga bir dindir

Yoga ruhaniyet üzerine kuruludur, kendine ve başkalarına karşı kibar ve şefkatli olmayı teşvik eder. Bir din değildir ve dinleri yargılamaz. Tüm dinden öğrencileri kabul eder.

5. Yoga bir spor değildir

Yoga bir spor değildir

Yoganın çok çeşidi vardır. Daha hareketli dersler almak isteyenler Güç Yogası (Power Yoga) veya Ashtanga Yoga kurslarını deneyebilir. Bunlar kalp atışlarını hızlandırır, güçlenmeyi sağlar ve kalori yakar.

6. Yoga gençler içindir

Yoga gençler içindir

Yaşlı insanlar da düzenli çalışma sonucunda zorlu pozları yapabilirler. Eğer fiziksel engelleriniz varsa durumunuza uygun daha nazik yoga türlerini deneyebilirsiniz. Özel ders almak da sizin yapabileceğiniz bir rutin oluşturmanızı sağlar.

7. Yoga çok zaman alır

Yoga çok zaman alır

Her yoga çalışmasının faydası mevcuttur. Sabah erken saatte yapılan 10 dakikalık bir çalışma bile vücudu ve zihni güçlendirir.

8. Yoga sadece zayıf ve formda olan kişiler içindir

Yoga sadece zayıf ve formda olan kişiler içindir

Yoga dersleri yargılamanın olmadığı yerlerdir. Herkes fiziksel ve zihinsel olarak iyileşmek için orada bulunur. Başlangıç seviyesi dersleriyle başlamak bu konsepte alışmanız için iyi olabilir. Niyetinize bağlı olarak yoga daha sağlıklı bir kiloya gelmenize veya kendinizi olduğunuz gibi sevip kabullenmenize yarayabilir.

9. Tek bir yoga türü vardır

Tek bir yoga türü vardır

Vinyasa günümüzde en popüler olan yoga türüdür ve hareketleri nefesle beraber uygular. Hatha yoga daha yavaştır ve durgun pozlar içerir. Güç yogası gücü artırmaya yarar ve kardiyovasküler bir egzersizdir. Sıcak yoga, ısıyı da ekler. Bunlar günümüzde var olan birçok yoga tekniğinin bazılarıdır. Hangisinin size uygun olduğunu deneyerek ve danışarak bulabilirsiniz.

10. Yoga sakatlığı veya kronik ağrısı olan kişilere uygun değildi

Yoga sakatlığı veya kronik ağrısı olan kişilere uygun değildi

Bunlar aslında yoga yapma sebepleridir. Var olan özel durumunuzla ilgili bir hocayla konuşarak çalışmanızda gerekli ayarlamaları yaptırabilirsiniz. Yoga iyileştiricidir ve ağrıyla baş etmenize yardımcı olur.

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar