Bebeğinizi MS Hastalığından Korumak İçin 6 Yöntem

Bebeğinizi MS Hastalığından Korumak İçin 6 Yöntem

MS Hastalığının oluşma riski hamilelik döneminde başlayabilir. İşte size çocuklarınızın bu hastalığa yakalanma riskini azaltmak için tavsiyeler.

Hamilelik döneminde yeterli D vitamini almak, sağlıklı bir kiloda kalmak ve erken prenatal bakım gibi birkaç basit önlem sayesinde bebeklerin hayatlarının sonraki dönemlerinde multipl skleroza yakalanma ihtimali azaltılabilir.

Her ne kadar bu hastalığa neyin yol açtığını bilmeseler de, bilim adamları multipl sklerozu tetikleyen risk faktörü ve çevresel etkenleri araştırıyorlar. Hamilelik ve çocukluk döneminde D vitamini eksikliği gibi bu risk faktörlerinin bazıları daha sonra diğer nedenlerle birleşerek hastalığa yol açabilir.

MS Hamilelik Riski: Yurtdışı Araştırma Bulguları

Bir bebeğin MS riski hamilelik döneminde başlayabilir. Multipl skleroz bir otoimmün hastalığı olduğu için, risk faktörlerini inceleyen çoğu araştırmaya göre bu faktörler bebeğin gelişen bağışıklık sistemiyle ilgilidir. Örneğin, Epidemiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada, hamilelik öncesinde ve sırasında aşırı kilolu ya da obez olan kadınların kızlarında MS oluşma riskinin arttığı gözlemlenmiştir. Çünkü aşırı kilolu olmak iltihaplanmalara yol açar ve bu da bebeğin gelişen vücut ve bağışıklık sistemini etkileyebilir. Bu dalga etkisi, bebeklerin ilerleyen yıllarda MS gibi otoimmün hastalıklarına karşı daha korumasız hale gelmesine neden olabilir.

Çocukluk döneminde viral bir enfeksiyon geçirmek de MS’i tetikleyen faktörlerden birisi olabilir. Medical Archives dergisinde yayın yapan araştırmacılar, MS hastası kişilerin küçük yaşlarda rubella, herpes simplex, epstein-barr veya sitomegalo virüsü gibi erken enfeksiyon belirtileri geçirdiğini tespit etmişlerdir.

Boston Üniversitesi Tıp Okulu profesörü ve endokrinolog Michael Holick: ‘’İleri yaşlarda MS oluşumunun nedeninin çocukluk dönemindeki 2 olguyla bağlantılı olduğunu düşünüyoruz. Birincisi enfeksiyon hastalığına yakalanmak ve ikincisi de anormal bir şekilde tepki vermektir.’’

Bu anormal tepki bir dereceye kadar meydana gelebilir, çünkü bebeklik ve çocukluk döneminde bağışıklık sisteminiz biraz raydan çıkmıştır. Dr. Holick’in araştırması D vitamininin bağışıklık sistemi ve kemik sağlığı üzerindeki etkilerine odaklanmıştır.

‘’D vitamini enfeksiyonlarla savaşmaya yardımcı olur. Tüberküloz ve virüs gibi enfeksiyonları yok etmek için immün hücrelerinin ikiye katlanmasına yardım eder. D vitamini aynı zamanda hücrelerin otoimmunitesini azaltır ve bir hastalık veya tetikleyiciye karşılık olarak merkezi sinir sisteminde bir otoimmün hastalığının oluşma riskini azaltabilir.’’

Temel D vitamini alımı ve MS risk araştırması yılın belirli aylarında doğan çocukların MS’e yakalanma riskinin daha yüksek olduğunu göstermiştir. Bu, özellikle tüm kadınlarda D vitamini eksikliği görülebilen kış aylarında hamile kadınların yeterli derecede gün ışığına çıkmamasıyla ilgilidir.

Holick: ‘’Bahar mevsimi başında ve ortasında doğan bebeklerin riski daha yüksektir. Buna karşılık, sonbahar mevsiminde doğan çocuklarda MS görülme riski daha düşüktür.’’

Holick, araştırmacıların D vitamininin bağışıklık tepkisi, genetik ve genel sağlık üzerindeki derin etkilerini yeni yeni anlamaya başladıklarını belirtiyor.

Çocukları MS’ten Korumak

MS’in kesin nedeni bilinmese de çocukları bu hastalıktan korumak için izlenebilecek bazı yöntemler vardır:

1. Bol bol D vitamini alın. Her gün kısa süreyle gün ışığına çıkmak MS’e karşı en iyi korumayı sağlayabilir. Hamilelik ve çocukluk boyunca yeterli derecede D vitamini almak oldukça önemlidir. Verandada otururken veya parkta gezinirken ne kadar D vitamini aldığınızı hesaplayın (Dminder adındaki akıllı telefon uygulaması işinize yarayabilir). Ne kadar D vitaminine ihtiyacınız olduğunu ve eksiklik olup olmadığını öğrenmek için kan testi gerekliliği konusunda doktorunuzla görüşün. Dr. Holick ulusal önerilerin günlük "1500-2000 birim" civarında olduğunu ve bazı kişiler için hedefin "3000 birim" olduğunu belirtiyor. Ayrıca çocuklar için günlük 1000 birim tavsiye ediyor.

2. Sigara içmeyin ve çocuğunuza sigara içmemeyi öğretin. Multiple Sclerosis dergisindeki bir araştırma 576 yetişkinin biyogösterge bilgilerine ve sigara içip içmeme durumunu inceledi ve sigara içmenin ileri yaşlarda görülen MS için bir risk faktörü olduğu doğruladı.

3. Erken dönemlerde prenatal bakım yaptırın. Epidemiology’deki araştırma, 35.815 anne-kızın doğum öncesi bilgileri ve çocuğun ileri yaşlardaki sağlık bilgilerine bakmıştır ve annesi sadece birinci trimester döneminden sonra prenatal bakım yaptıran kadınların yaşıtlarından 1.6 oranında daha fazla MS hastalığına yatkın hale geldiğini ortaya koymuştur.

4. Diyabeti kontrol altına alın. Aynı araştırmada araştırmacılar, annesi hamilelik döneminde şeker hastalığına sahip olan kadınların MS’e yakalanma riskinde hafif bir artış olduğunu gözlemlemişlerdir. Diyabetten hamilelik döneminde kurtulamazsınız, fakat olabildiğince sıkı bir şekilde kontrol altına alabilirsiniz.

5. Hamilelikte kilo alımına dikkat edin. Hamilelikten önce veya hamilelik sırasında aşırı kilolu ya da obez olan kadınların çocuklarında, ilerleyen yaşlarda MS görülme oranı 1.7 daha fazladır. Hamileliğiniz boyunca sağlıklı bir kiloda kalarak kilonuzu koruyun.

6. Hamileliğinizin zamanını ayarlayın. Kış mevsiminin hemen ardından yapılan doğumlarda, bebeklerin ilerde MS’e yakalanma ihtimali çok daha fazladır. Sonbahar veya kış aylarında gebe kalarak hamileliğiniz boyunca daha fazla gün ışığı alacak şekilde hamileliğinizi planlayabilirsiniz.

Sonraki

Enerji İçecekleri Kalp Krizini Tetikliyor!

Önceki

Ebeveynlerin Yatağında Uyuyan Çocukların Obez Olma İhtimali Daha Düşük

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar