Ebeveynlerin Yatağında Uyuyan Çocukların Obez Olma İhtimali Daha Düşük

Ebeveynlerin Yatağında Uyuyan Çocukların Obez Olma İhtimali Daha Düşük

Araştırmacılara göre anne ve babasıyla birlikte uyumaya izin verilen çocuklar kendini daha çok güvende hissederek daha az yemek yiyebilirler.

Yeni bir araştırmaya göre gece uyanan ve ebeveynlerinin yatağında uyumasına izin verilen çocuklar, tekrar kendi yatağına yatırılan çocuklara oranla obez olma ihtimalleri daha düşüktür.

Araştırmaya 2-6 yaş arasında, yüksek doğum ağırlığı, hamilelik öncesi obez olan veya yetersiz kalan anne nedenleriyle yüksek obezite riskine sahip yaklaşık 500 Danimarkalı çocuk dahil edilmiştir.

Gece uyandıktan sonra ebeveynlerinin yatağında hiç yatmamış olan çocukların, her gece uyandıktan sonra ebeveynlerinin yatağına uyumaya giden çocuklara oranla, obez olma ihtimalleri 3 kat daha yüksekti.

Bulgular, Fransa Lyon’da yapılacak Avrupa Obezite Kongresi’nde sunuldu.

Daha önce yapılan bir araştırma, gece uyandıktan sonra ebeveynlerinin yatağında uyuyan çocukların düşük uyku kalitesine sahip olduğunu; bu durumun da obezite ile ilişkilendirildiğini ortaya koymuştur. Araştırmacılar bu bulgulara bakarak, ebeveynlerinin yatağında uyuyan çocukların obez olmasının daha muhtemel olduğu sonucuna varılacağına dikkat çekiyorlar.

Fakat bu araştırmada varılan sonuç o yönde değildi.

Danimarka’da bulunan Kopenhag Üniversitesi araştırma yazarı Nanna Olsen sonucu şu şekilde yorumluyor: ‘’Bulgular, ebeveynlerin çocuklarının yanında yatmalarına izin vermeleriyle ilişkilendirilen pozitif sosyal tepkinin çocukta bir güvenlik duygusu oluşturduğu ve obeziteye karşı koruyabileceği yönündedir.’’

Olsen sözlerine şu şekilde devam etmiştir: ‘’Fakat ebeveynlerin yatağına girmeye izin verilmediğinde oluşan reddedilme hissi gibi negatif psikososyal tepki türleri obeziteye neden olabilir.’’

Araştırma, düşük vücut-kitle indeksi (kilo ve boya dayalı vücut yağı ölçümü) ile ebeveynleriyle birlikte uyuyan çocuklar arasında bir ilişki bulmuş olsa da, araştırmacılar ikisi arasında doğrudan bir neden-sonuç ilişkisi olduğunu kanıtlamamışlardır.

Uzmanlar aynı zamanda, toplantılarda sunulan araştırmanın, meslektaş incelemesinden geçmiş medikal dergilerde yayınlanan araştırma kadar detaylı olmadığına ve bu nedenle başlangıç niteliğinde bir çalışma olarak düşünülmesi gerektiğine dikkat çekmişlerdir.

Sonraki

Sağlıklı Yaşam İçin Sağlıklı Alışkanlıklar Edinin

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar