Enerji İçecekleri Kalp Krizini Tetikliyor!

Enerji İçecekleri Kalp Krizini Tetikliyor!

Yüksek kafein içeren enerji içecekleri spor performansınızı artırabilir ve sizin uyanık ve dikkatli kalmanızı sağlayabilir. Ancak bu vaatlerinin altında çok fazla kafein alma riskiniz yatmaktadır ve bu kalbinizi tehlikeye sokar.

Piyasada bulunan enerji içecekleri spor içecekleri ve kahve gibi değillerdir. Enerji içecekleri şişe başına 400 miligrama (mg) kadar kafein içerebiliyor, bu miktar tipik bir fincan kahvede 100 mg’dır. Çoğu enerji içeceği etiketi kafein miktarını doğru olarak belirtmemektedir. Enerji içeceği ile ilişkili acil vaka sayısı arttıkça – güncel bir idari rapora göre 2005 yılında yaklaşık 1.500 vakadan 2011 yılında 20.000 üzerinde vakaya çıkmıştır – uzmanlar enerji içecekleri ile yasadışı ilaçların toksik kombinasyonları konusunda endişelenmektedir. Her ne kadar enerji içecekleri gençler arasında popüler olsa da acil vakalardaki en büyük artışın olduğu grup 40 yaş üzeridir. Enerji içecekleri kalbinizi ve yaşamınızı şu yollarla tehlikeye sokabilir.

Enerji İçecekleri Tansiyonu Ve Kalp Atımını Yükseltir

Enerji içeceklerindeki kafein, yalnızca sinir sisteminizi uyarmakla kalmaz. Aynı zamanda kan basıncınızı ve kalp atım hızınızı artırarak kalbinizi tetikler, ki bu kalp hastalığı olanlar için risklidir. North Carolina Üniversitesi'nden Tıp Doktoru Kevin R. Campbell, “Kalp hastalığı bulunan kişiler enerji içeceklerinden mutlaka uzak durmalıdır” diye belirtmiştir. Dr. Campbell'a göre kalp hastalığı bulunan kişilerde yüksek doz kafein, kalp krizi ve felç riskini artırmaktadır ve potansiyel hayati risk içeren kalp ritm bozukluklarını tetikleyebilir. Aynı zamanda enerji içeceklerindeki taurin, kalbin fazla kalsiyum yüklenmesine, dolayısıyla düzensiz kalp atışı, kalp krizi ve ani kardiyak ölüme yol açabilmektedir.

Enerji İçecekleri + Alkol: Kalp Krizi Tetikleyicileri

Amerika’da ortaokul öğrencileri üzerinde yapılan bir araştırmada öğrencilerin %30'unun sıklıkla alkol ve yasadışı ilaçla kombine olarak enerji içeceği kullandığı tespit edilmiştir. Enerji içeceklerine alkol ekleme trendi, her ikisinin de riskini artırmaktadır. Enerji içecekleri, kahve, bazı çay ve gazlı içeceklere benzer olarak, vücudunuzun su kaybetmesine neden olur ve dehidratasyon riskini artırır. Tıp Doktoru T. Jared Bunch, “Kafein gibi, alkol de diüretik etkiye sahiptir ve hacmi artırıp elektrolit kaybına neden olabilir” diye belirtmiştir. Dr. Bunch “Bazı bireylerde alkol kalbe toksik etki gösterir ve kalp krizine yol açabilir” uyarmıştır. Tek başına fazla alkol alımı ölümcül olabilir. Birleşik Devletler Hastalık Kontrolü ve Önleme Merkezlerine göre aşırı tüketim Amerika'da yılda 88,000 ölüme yol açmaktadır. Bu ölümler sıklıkla aşırı içki tüketiminden kaynaklıdır ki bu bayanlar için bir seansta dört veya daha fazla, erkekler için ise beş veya daha fazla içki demektir.

Enerji İçecekleri Alkolün Etkilerini Gizleyebilir

Enerji içecekleri ve alkol, vücudumuzda farklı yollarda çalışır. Enerji içecekleri uyarıcı iken alkol baskılayıcıdır. Kombine olduğunda ikisi sinir sistemine çelişen mesajlar gönderir. Tıp Doktoru William T. Abraham, “Enerji içeceğinin alkolle birlikte tüketilmesi vücudu aldatarak alkole rağmen enerjik hissedilmesine yol açar ve daha fazla alkol tüketimine yönelterek tehlikeli toksik düzeylere yol açabilir” diye belirtmiştir. Dr. Abraham'a göre enerji içeceklerinde uyarı etiketleri bulunmalıdır. Campbell “FDA'in yakın zamanda enerji içeceklerine düzenleme getirmeye başlamak üzere adım atacağına inanıyorum” diyerek bu duruma katılmıştır.

Spor İçecekleri: Daha İyi Bir Alternatif

Kafein içermeyen enerji içecekleri, spor sırasında kaybedilen sodyum, potasyum ve magnezyum tuzlarının yerini alır. Bu nedenle spor içecekleri temel olarak yüksek düzeyde kafein içeren enerji içeceklerinden farklıdır. Bunch, terlemede olduğu gibi kafeinin diüretik olarak görev yaparak idrar atımını ve sıvı kaybını artırdığını ve böylece kanda sodyum, potasyum ve magnezyum düzeylerini azalttığını açıklamıştır. Yine de normal bir kalp bu elementlere ihtiyaç duyar, çünkü sodyum, potasyum ve kalsiyumu hücrelerin içine ve dışına taşıyarak elektrik üretir. Bunch, “Bu elektrolitlerin seviyesi düştüğünde, kalp anormal kalp ritmlerinin oluşmasına daha yatkındır” diye belirtmiştir. Spor içeceklerinin dezavantajlarından biri, şeker ilavesi bulunmasıdır.

Kahve: Orijinal Enerji İçeceği

Ortalama bir fincan kahvede 100 mg kafein bulunmaktadır, fincan başına 60 ila 150 mg arasında değişiklik gösterebilmektedir. Vücut hızla kafeini absorbe ederek kanda dolaşan adrenalini artırır. Kahve veya çaydan alınan düşük-orta miktar kafein güvenli olarak değerlendirilir. Campbell “Aşırıya kaçmadan kahve kabul edilebilir. CDC yetişkinler için günde 400 mg'dan fazlasını önermemektedir. Bu bence biraz fazla” diye ifade etmiştir. Kalp hastalığı olan hastalarda bile günde bir veya iki fincan kahvenin sorun oluşturması muhtemel olmadığını belirtmiştir. Yine de bazı bireyler kahve içtikten sonra anormal kalp ritmleri hissetmektedir. Dr. Bunch, “Çoğu insan kafeinin kalbe etkilerini tolere edebilse de, yüksek doz kafeinin anormal kalp ritmine neden olduğu genetik ve edinilmiş kardiyak hastalıklar mevcuttur.” diye açıklamıştır. Bu durumda kalp semptomlarının durup durmayacağını görmek için kafeinli ürün tüketmeyi bırakmak faydalıdır. Kalp ritmi sorunları devam ederse mutlaka doktorunuza başvurun.

Sonraki

Kan Şekeriniz Düşünce Araba Kullanmayın!

Önceki

Ebeveynlerin Yatağında Uyuyan Çocukların Obez Olma İhtimali Daha Düşük

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar