Nörologlar Sigarayı Azaltarak Bırakmanızı Söylüyor

Nörologlar Sigarayı Azaltarak Bırakmanızı Söylüyor

Kopenhag Üniversitesinde yapılan bu çalışma sigarayı bırakmanın neden zor olduğunu açıklayabilir. Çalışmada, sigarayı bıraktıktan sonra beyinde meydana gelen ani reaksiyonlara odaklanıldı.

Hiç sigara içmeyenler ile kıyaslandığında, alışkanlıktan kurtulduktan sadece 12 saat sonra beyinde oksijen alımında ve kan akışında önemli ölçüde azalma görüldü.

Sigara her açıdan zararlıdır. Kanser, inme ve diğer kardiyovasküler hastalıklar sigaranın sorumlu olduğu ciddi sonuçlar arasında küçük bir bölümü oluşturuyor. Sigaranın bağımlılık yapmasına yol açan şey nikotindir, fakat Danimarka’da yapılan yeni bir araştırma sigaranın başlangıçta beyin aktivitesini artırdığını göstermektedir. Ancak, beynin dokusu bu duruma hızlı bir şekilde uyum sağlıyor ve etkileri ortadan kayboluyor. Buna karşın, beyin taramalarına göre, sigaranın bırakılmasından hemen sonra beynin oksijen alımı ve kan akışı %17 oranında azalıyor:

“Sigara azaltılarak bırakılmalı. Beyin taramalarına göre, sigara bırakıldıktan birkaç saat içerisinde kişiye neredeyse bunamaya eş değer bir durum yaşatıyor. Bu tatsız deneyim sonucu oluşan yoksunluk belirtileri ise dayanılamaz oluyor ve kişi tekrar sigara içmek istiyor. Bu durum muhtemelen birçok kişinin sigarayı bırakmakta zorlanmasının nedenleri arasında en başta yer alıyor,” diyor Kopenhag Üniversitesi Nörobilim araştırmacısı Profesör Albert Gjedde.

Araştırmacılar, farmakolojik olarak kullanılan başka aktif maddeler ile tütün dumanındaki nikotini karşılaştırdı:

Tıpkı antidepresan ilaçlarda olduğu gibi, ilaç tedavisi kullanan birçok kişi belirli bir süre sonra tedavinin etkilerinden eskisi gibi faydalanamıyor. Ancak, tedavi sonlandırıldıktan sonra yoksunluk belirtileri yine aynı şekilde oldukça tatsız olabiliyor,” diyor Albert Gjeedde.

Görünüşe göre, alışkanlık haline gelen sigara bağımlılığı, beynin normal işleyişini sürdürebilmek için belirli bir süreyle azaltılarak bırakılmalı. Bu şekilde izlenen, onları daha az bağımlı hale getirebilir. Ancak, araştırmacılar beynin normal işleyişi ve kan akışı için gerekli olan sürenin ne kadar uzun sürdüğünü bilmiyor:

“Haftalar veya aylar aldığını varsayalım, ama yine de bu sürenin ne kadar uzun olduğunu bilemiyoruz. Elde edilen bu yeni bulgular ise sigarayı azaltarak bırakmanın iyi bir fikir olabileceğini düşündürüyor. En basit sonuç olarak sigarayı bırakmanın yolu, onun yol açtığı yoksunluk belirtilerini önlemekten geçtiğini gösteriyor,” diyor Albert Gjeedde.

Sonraki

Fazla Şeker Tüketimi Ruh ve Akıl Sağlığını Etkiliyor

Önceki

Ebeveynlerin Yatağında Uyuyan Çocukların Obez Olma İhtimali Daha Düşük

Editor Hakkında


Sinemayı, kitapları ve müzik dinlemeyi çok severim. Farklı kültürler öğrenmek ve değişik insanlar tanımak kadar beni mutlu eden başka bir şey olduğunu düşünmüyorum. Şu an DoktorSensin'de editör olarak çalışıyor ve proje yönetimi konusunda kendimi geliştiriyorum.

Yorumlar