Anne sütü meme kanseri oranını azaltıyor

Anne sütü alan kız bebeklerde göğüs kanseri görülme oranı azalıyor

Anne sütü alan kız bebeklerde göğüs kanseri görülme oranı azalıyor

Anne sütü,bebeği enfeksiyon,alerji,obezite ve diyabet gibi birçok hastalıktan koruyor . Yapılan araştırmalar,anne sütünün aynı zamanda kız bebeklerini meme kanseri riskinden de koruduğunu ortaya koyuyor . Anne sütü bir bebek için vazgeçilmez bir besin kaynağı . Bebeğe sağladığı sayısız yarar var .
Anne sütü bebeğin ihtiyaçlarına özel olarak üretiliyor . Bu yüzden her annenin sütü kendi bebeğine özel . Hatta emzirmenin başlangıcındaki sütle son kısmı bile birbirinden farklı oluyor . Emzirmenin sonuna geldikçe anne sütünün yağ oranı da artıyor . Bu da bebeğin doymasını sağlıyor . Böylece bebeği obeziteden de koruyor .

Bebeği hastalıklardan korumak adına anne sütünün,ilk 6 ay tek başına,daha sonra ise ek gıdalarla birlikte 2 yıl boyunca bebeğe mutlaka verilmesi gerekiyor . Pek çok anne,bebeğinin yeterli kilo almadığını düşünerek,daha tombul olsun diye formül mama verme ihtiyacı duyuyor . Ancak sütleri varken,bebeklerine formül mamalann verilmesi doğru değil . Çünkü bu mamalar anneye ve bebeğe özel olarak üretilmiyor .

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları

Dr. Ülkü Tıraş

Sonraki

Elle Uygulanan Mucize

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar