Astım Hastalarına Önemli Uyarı

Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Astım hastaları,astım teşhisi konulduktan sonra tüm yaşamlarının değişeceğini ve kısıtlanacağım düşünüyor. Sağlıklı bir insanın günlük yaşamında dikkat etmesi gerekenlere astım hastalarının biraz daha fazla dikkat etmesi gerekiyor.

Dünyada yüzde 3-20 oranında görülen astımın,Türkiye'de yaklaşık 5 milyon kişide görülüyor ve bunda çevresel faktörler daha fazla etkilidir. Astım hastalığı,alerjik bünyeli kişilerde daha çok görülüyor,yaşam boyu sürüyor,öksürük ve nefes darlığı şikayetleriyle hayatı zorlaştırıyor. Alerjik astım,mevsimsel özellik de taşıyor. Sonbahar ve ilkbaharda alerji artıyor,kişinin alerjik bünyesine bağlı olarak bronşlar kendisini korumak için kasarak ve daralarak cevap veriyor. Bu da nefes alma zorluğunu ortaya çıkarıyor. İlaçlar sayesinde astım hastaları normal insanlar gibi yaşabiliyor. Şikayetlerinden kurtuluyor. Ancak yaşam koşullarına dikkat etmek,iyileştim diyerek ilaçlan hekime sormadan bırakmamak gerekiyor.

Sonraki

İş Stresi Reflü Yapıyor

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar