Etik Çalışmayan Diplomalı Pedagog ve Uzmanlara Dikkat Edin!

"Pedagog kime denir, pedagog seçerken nelere dikkat etmeliyiz?" Bu soruların cevabını Pdg. Sevil Yavuz cevaplıyor.

Sevgili Anne Babalar,Son günlerde internetin gelişmesiyle alanın etik şartlarına uygun çalışmayan uzman ve pedagogların internetteki sayıları giderek artıyor. Bu uzmanlar eğitimin almadıkları alanda bile kendilerinin uzman olduklarını belirtiyor ve aileleri kandırıyorlar. Eğitimini aldıkları alan da bile etik davranmıyor,ailelerin o anki psikolojik durumunu kullanarak aileleri tuzağa düşürüyor. Çocuklara psikolojik destek vermek bir yana çocukların psikolojilerini daha da bozuyorlar.

Maalesef Türkiye’de bunları kontrol edecek bir birim yok!
Parası olan herkes google da reklam vererek sitelerini hit yaparak,doktor sitelerinde ön sıralarda yer almak için üyelik ücreti ödeyerek ailelerin internet araştırmalarında göze çarpıyorlar. Maalesef okuyan ve araştıran bir kültüre sahip olmadığımız için aileler,bu uzmanlar eğer doktor veya uzman sitelerinde ön sıralardaysa sanki internetten alış veriş yapar gibi,daha öz geçmişlerini bile okumadan,bu alanda uzman olup olmadıklarından emin olmadan etik çalışmayan ve pazarlamacı gibi davranan bu uzmanlardan hemen randevu alıyorlar. Aylarca görüşmelerden sonra bir yere varamayınca yanlış uzmanda olduklarını anlıyorlar fakat artık iş işten geçmiş oluyor. Çocuklarının psikolojisi düzeleceğine,daha da bozuluyor. Hatta bazı ailelerle 6 veya 1 sene düzenli gelmeleri için ilk görüşmenin sonunda psikolojik baskı yaparak sözleşme imzalatıyorlarmış. Bu kadar da olmaz dedirtecek olayları bu uzmanların tuzağa düşürdüğü ailelerden öğreniyoruz.

Bu konuda mağdur ailelerin çok fazla olması nedeniyle bu yazıyı yazmaya karar verdim.
Çocuğunuzun psikolojik durumu klinik ortamda değerlendirmeden,bir kaç seansta çocuğunuzu tedavi edeceğini internet ve telefonda söyleyen,size,“yeter ki gelin her türlü indirimi yaparız”diyerek pazarlamacı gibi davranan,gerçekte uzman diploması olmasına rağmen aldıkları diplomanın anlamını unutan,ruh sağlığı hizmetinin etik kurallarını yerine getirmeyerek çalışan,çocuk psikolojisi ve ruh sağlığıyla alakası olmayan pedagog ve uzmanlar internetin gücünü kullanarak çalışmalarına devam ediyor.
İnternetten,telefondan,msn den çocuğunuzu görmeden sorunun ne olduğunu,tedavinin ne kadar süreceğini söyleyen uzman,uzman değil ancak medyum veya falcı olabilir. Ailelerin ekonomik durumunu kullanarak pazarlamacı gibi promosyon yapan,yaptığı indirimleri internet sitelerinde belirten,indirimi yani dolaylı olarak parayı ön plana tutan,sağlık hizmetini ticarete dönüştüren uzman,yine uzman değil ancak pazarlamacı olabilir. İnternetin gücünü kullanarak belirli sitelerde google reklamlarıyla ön plana çıkan diplomalı,pazarlamacı pedagoglara dikkat edin!


Pedagogunuzu ve Psikolojik Danışmanlık Merkezinizi özenle seçmeniz dileğiyle,

Uzman Pedagog Sevil Yavuz

Çocuk ve Ergen Psikolojisi Uzmanı,

Parenting Skills &Counseling Center
www.pedagogsevilyavuz.com


Sonraki

Elle Uygulanan Mucize

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar