Günde 4 fincan kahve rahim kanserinden korur mu?

Yaklaşık 26 yıl süren ve 70,000 kadın üzerinde yapılan çalışmalar kahve içiminin hastalığın önüne geçmeye yardımcı olabileceğini gösteriyor

Günde 4 veya daha fazla kahve içen kadınların hastalık geliştirme riski %25 daha az,üstelik kahve kafeinsiz olsa bile.

Yaklaşık 26 yıl süren ve 70,000 kadın üzerinde yapılan çalışmalar kahve içiminin hastalığın önüne geçmeye yardımcı olabileceğini göstermiştir. Aynı çalışmalar çayın bir etkisi olmadığını da göstermiştir. Çalışma raporları Kanser Epidemiyolojisi,Biyomarkörler ve Önleme Dergisi'nde (The journal Cancer Epidemiology,Biomarkers &Prevention ) yayımlanmıştır.

Rapor,düzenli alkol ve kahve kullanımının kanseri tetikleyen hormonların seviyesini azaltmada etkili olabileceğini belirtmiştir. İngiltere'de rahim kanserinden her yıl 6,400 kadın etkilemekte ve tahmini 1,000 kadın bu hastalıktan ölmektedir.

Kahve tüketiminin söz konusu riski azalttığının saptandığını ancak bulguların henüz olgunlaşmakta olduğunu belirten uzmanlar,özellikle kafeinin etkilerine karşı duyarlı kimselerin kahve tüketimini artırmalarının ise önerilmediğini söyledi.

Uzmanlar kanserden korunmak için alınması gereken en temel önlemlerin dengeli beslenme ve bol egzersiz olduğunu da belirtiyor.

Kaynak:http://www.dailymail.co.uk/health/article-2064973/Four-cups-coffee-day-help-prevent-womb-cancer--theyre-decaff.#ixzz1ecdKa4r6

Kanser hakkında detaylı bilgi için tıklayınız.Sonraki

Elle Uygulanan Mucize

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar