Kalp Anomalilerine Dikkat!hangi Yaşta, Hangi Spor Yapılmalı?

Çocuklarda doğuştan kalp anomalisi görülme riski binde sekizdir.Bu vakaların üçte biri tedavi gerektirir. Kalpte delik ya da damar darlığı olarak ortaya çıkan bu anomaliler, ilaç ya da ameliyatla tedavi ediliyor.

Çocuklarda doğuştan kalp anomalisi görülme riski binde sekizdir.Bu vakaların üçte biri tedavi gerektirir. Kalpte delik ya da damar darlığı olarak ortaya çıkan bu anomaliler,ilaç ya da ameliyatla tedavi ediliyor. Çocuk hastalıkları uzmanınca yönlendirilen ya da anne babaların doğrudan “Çocuğum spor yapabilir mi?”diyerek getirdiği çocukların muayenesinde,kalp üfürümü olup olmadığına bakılıyor. Muayenenin ardından Elektrokardiyogram (EKG) çekiliyor. Kalbin;kasılma gücünü ve kasların koordineli olarak çalışmasını sağlayan,bunu koordine eden elektriksel bir sistemi bulunuyor.

EKG,kalbin elektriksel sistemi ile ilgili hem sistemin ana gidişini hem de kas hücrelerindeki dağılımını gösteriyor. Kalpte bir ritim bozukluğu,kalp kasında kalınlaşma ya da kalpte büyüme varsa,bunlar görüntülenebiliyor. Bu tetkik ayrıca,iyon kanal hastalıkları denilen ve ölümcül olabilen ritim bozukluğuna yol açabilecek hastalıkların belirtilerini de veriyor.

EKG’de bir sorun yoksa,başka bir test yapılması gerekmiyor. Ancak aile öyküsü bu nokta da önemlidir. Yakın ya da uzak akrabalarda erken yaşta ani ölüm görülmesi başka tetkikleri de gündeme getirir. Çocukta efor sırasında bayılma ya da tekrarlayan baygınlık görülmesi,baş dönmesi atakları,göğüs ağrısı ve çarpıntı gibi yakınmalar olması,Ekokardiyografi gerektiren nedenler arasında yer alıyor. Bu tetkik,kalp kasının fonksiyonlarını,kalbin ve odacıkların büyüklüğünü gösteriyor.

HANGİ YAŞTA,HANGİ SPOR YAPILMALI?

8-9 yaşlarındaki çocuklar bisiklete binmeli ya da takım sporları yapmalı.

9-10 yaşlarındaki çocuklar jimnastik,futbol veya basketbol gibi sporlara yönlendirilmeli.
12 yaşındaki çocuklar güreş sporu yapılabilir.

15-16 yaşlarındaki çocuklar haltere başlayabilir.

17 yaşında boksa başlanabilir ancak bu spor daha erken dönemde önerilmiyor.

Spor yapan çocuklar yeteri kadar sıvı tüketmeli. Yemek saatleri üç ana,üç de ara öğün olarak düzenlenmeli. Yeterli miktarda protein ve Omega 3 takviyesi almaları da gerekiyor.

Sonraki

Cinsel Sorunlarda Bireysel Değil, Eşli Çözüm Şart!

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar