Kornea hastalığınız (Keratokonus) mı var?

Özellikle gençlik yıllarında sık aralıklarla gözlük numarasını değiştirenler lütfen okuyunuz.

Keratokonus,ilk gençlik yıllarında gözlük numaralarının sık değişmesiyle kendini belli eden,ilerleyici bir kornea hastalığı. Son derece önemli sonuçlar doğurabilen ciddi bir göz problemi. Öyle ki,geç kalındığında hastaların iyileşebilmesi için tek seçenek kornea nakli. Korneadaki şekil bozukluğu giderek artan miyopi,düzensiz astigmatizma ve görme azlığına yol açıyor. Günümüzde gözlük ve kontakt lenslerden kurtulmak için lazerle tedavi yoluna gidiliyor. Ancak her göz bu ameliyatlar için uygun olmuyor.

Lazer,gözün kornea adı verilen en ön saydam tabakasına uygulanır. Korneanın keratokonus hastalığı,lazere engel olan göz hastalıklarından en yaygın olanıdır.

Keratokonus hastalığında ilk uygulanan klasik tedavi şekli gözlük kullanılması. Gözlüklerle yeterli görüş sağlanamadığında,sert gaz geçirgen kontakt lensler kullanılıyor. Ancak sert lensler,çok konforlu olmamasıyla dikkat çekiyor. Bu açıdan ortası sert,etrafı yumuşak özel lensler keratokonus hastaları tarafından daha sık tercih ediliyor. Buna karşın bazı hastalarda korneadaki şekil bozukluğu nedeniyle göze uyan bir kontakt lens olmuyor. Başka bir grup hasta ise lensin gözden fırlayıp çıkması,toz kaçması veya batma hissi gibi nedenlerle lensleri kullanamıyor.

Sonraki

Elle Uygulanan Mucize

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar