Vücudunuz Ne Zaman İyi Çalışır?

Ara öğünün vücudun verimli çalışması ve metabolizmanın hızlandırılması için şarttır. Bu uyarıcılar olmazsa vücudunuz yavaşlar.

VÜCUDUN EN IYI ÇALIŞTIĞI ZAMAN DİLİMİ:09.00-12.00

Ara öğünün vücudun verimli çalışması ve metabolizmanın hızlandırılması için şarttır. Bu uyarıcılar olmazsa vücudunuz yavaşlar. Bu nedenle her öğün arasında yaklaşık 2,5-3 saatlik bir ara koymak önem taşıyor.

Herkesin biyolojik saati vardır ve bu kişiden kişiye göre değişiklik gösterebilir. Sabah kahvaltısı uykuda geçen ve yemek yenilmeyen uzun bir sürenin sonunda vücuda giren ilk yakıttır. Metabolizmayı ateşlemektir. Bunun için de vücudun metabolik işlevleri için en verimli saatler olan 09-00-12.00 saatleri arasında bir kahvaltı öğünü ve bir ara öğün yapmak metabolizmanın çalışmasına katkı sağlayacaktır.

ARA ÖĞÜNLER,TEMBEL METABOLİZMAYI ÇALİŞTİRİYOR
Saat 08.30-09.00 arasındaki bir kahvaltının ardından,10.30 gibi ara öğün yapmak,saat 1300 civarında öğle yemeği yemek metabolizmayı canlandırıyor. Çünkü saat 15.00 civarı kan şekeri düşüyor,yorgunluk,dikkat bozukluğu,uyku başlıyor. Bu saati bir ara öğün için kullanmak gerekiyor. Ara öğünde bir avuç leblebi,3-4 kuru kayısı,kuru üzüm-leblebi karışımı,bir adet elma,2 adet grissini kolay ulaşılabilir pratik seçimler olabilir.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Aslı İçingür
Sonraki

İş Stresi Reflü Yapıyor

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar