Yeşil Çay

Çay, Latince adı ile Camilla Sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Siyah ve yeşil çay’ın aralarındaki fark işleme tekniklerinden kaynaklanmaktadır.

Çay,Latince adı ile Camilla Sinensis bitkisinden elde edilmektedir. Siyah ve yeşil çay’ın aralarındaki fark işleme tekniklerinden kaynaklanmaktadır. Siyah çay’a göre daha az işlem görmüş olmasından dolayı oksidasyona maruz kalmamış olan yeşil çay rengini kaybetmez. Aromatik ve taze bir tada sahiptir. Çay toplandıktan sonra hızla kurutulmasından dolayı içerdiği polifenoller daha az kayba uğrar. İçeriğinde ECGC adlı yüksek antioksidan kaynağı olan yeşil çay bağışıklık sistemi açısından destekleyici özelliğe sahiptir. Diğer çay çeşitlerine göre (siyah,bergamotlu,nane gibi) daha az oranda kafein içermektedir. Yeşil çay içenlerde geniş spektrumlu pek çok hastalığa karşı koruyuculuk geliştiği gözlenmiştir.

Günde 4 fincan yeşil çay tüketimi ile mide,kolon,meme,sindirim sistemi kanseri riskinde azalma sağlandığı gözlenmiştir. American Journal of Clinical Nutrition 2005 Ocak ayı dergisinde yeşil çay’ın vücuttaki yağ kaybını aynı zamanda LDL kolesterolü azalttığı bir çalışma yayımlanmıştır.

Zayıflama tedavisinde kullanımı ile ise iştahın kesilmesi,toksinlerin vücuttan uzaklaştırılması ve kilo verirken de metabolizma hızının yavaşlamasını engellediği gözlenmiştir. Lezzetli ve sağlıkla bir yeşil çay içimi için 85 derece sıcaklıkta olan suda 3-5 dakika arası demleyerek içmelisiniz.

Sonraki

Masa Başında Oturarak Çalışanların Dikkatine!

Önceki

Kalp Sağlığınızı Tehdit Eden Unsurlar

Yorumlar